Plastová okna jsou u nás velmi rozšířená. Jsou většinou levnější než okna dřevěná a při správné péči vám budou sloužit bezproblémově dlouhé roky. Někteří prodejci sice tvrdí, že plastová okna jsou bezúdržbová, ale to není úplně pravda. Abyste nezkrátili jejich dlouhou životnost, je nutné i plastovým oknům dopřát pravidelnou péči.

Rám
Základní údržbou je samozřejmě pravidelné čištění. Tím není míněno jen klasické mytí oken, ale také udržování odtokových kanálků bez usazenin tak, aby měla voda kudy odtékat. Také je třeba dávat pozor na výběr vhodného čisticího prostředku. Nevhodné jsou všechny přípravky, které by mohly mechanicky poškodit povrch plastového rámu okna, například písek na nádobí. Ne všechna plastová okna jsou stejná, dokonce i různé typy oken od jednoho výrobce se mohou v povrchové úpravě lišit. Většina dodavatelů oken má vlastní přípravky, které jsou podle jejich doporučení nejvhodnější na jimi vyrobená okna. Může to tak být, ale většinou stačí běžně dostupné, ale šetrné saponáty.

Kování
Stejně jako o rám je třeba pečovat také o kování oken. Aby správně fungovalo, je nutné ho pravidelně promazávat, ideálně silikonovým olejem, olejem na šicí stroje nebo vazelínou. Existují také speciální oleje na kování, které se prodávají v sadách s ostatními přípravky na údržbu oken. Naprosto nevhodný je ale olej, který používáte v kuchyni. Olejování se doporučuje minimálně jednou ročně, nejlépe na jaře, ale ideálně dvakrát za rok.

Těsnění
Aby okna správně těsnila a neunikalo vám zbytečně teplo z místnosti ven, musí se také pravidelně kontrolovat těsnění. To samozřejmě časem stárne a je ho třeba vyměnit, ale aby vydrželo co nejdéle. Pokud těsnění povolí, případně dokonce ztrouchniví, hrozí vám nejen nepříjemné závany studeného vzduchu, ale dokonce i zatékání. Na čištění těsnění jsou vhodné silikonové přípravky na ochranu těsnění. Prodávají se také speciální ubrousky.

Seřízení
Důležité je také seřízení oken. Vždy postupujte podle pokynů výrobce, protože různá okna se seřizují odlišně. Pokud se na seřízení, ale i na výměnu těsnění necítíte, je vhodné si nechat okna ošetřit raději odborníkem. Amatérské zásahy mohou okna výrazně poškodit a náprava by byla o hodně dražší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.