Mokrá, tedy takzvaně orosená okna už asi viděl každý hlavně během zimního rána, kdy jde v noci zavřené okno otevřít. Rosení oken se projevuje kapkami, případně celými mokrými plochami na okenním skle. Je důsledkem vysoké vlhkosti v místnosti a setkáváme se s ním hlavně v zimě, kdy je okenní tabule hranicí mezi interiérem a exteriérem s velmi rozdílnými teplotami. Vlhkost ze vzduchu ve vytopené místnosti se kondenzuje na chladném skle a v podobě kapek stéká po okně i rámu. Příčin může být hned několik – od chybné konstrukce okna přes špatné větrání až po chyby v izolaci budovy.

Existuje hned několik druhů rosení – na vnitřní straně okna, na vnější straně okna a mezi okenními tabulemi v tzv. meziskelním prostoru. Rosení zvenku je celkem přirozené a pokud je okno vybaveno kvalitním venkovním parapetem, aby voda nezatékala přímo do zdiva, nijak nám neškodí. Závaznější je rosení uvnitř, protože může být příčinou plísní v okolí okna, případně vést i k poškození okenního rámu a zdiva.

Ve starších domech se s rosením oken setkáme paradoxně méně, protože jsou v nich okna s dřevěnými rámy. I když z tepelně-izolačního hlediska nejsou vždy nejlepším řešením, z hlediska rosení jsou vhodnější, protože dřevěná okna těsní méně dokonale a vlhkost tak má možnost odcházet ven. To platí o zcela nových dřevěných oknech, protože díky dřevu okna minimálně tzv. dýchají.  Oproti tomu jsou v novostavbách, ale při rekonstrukcích do domů a bytů velmi často montována okna plastová, která těsní až příliš dobře, takže vlhkost zůstává uvnitř a okna rosí.

Pokud se voda v kapkách koncentruje mezi okenními skly, příčinou je velmi pravděpodobně buď chybná konstrukce, nebo montáž okna, případně jeho poškození či jiná závada. U správně vyrobeného a namontovaného okna by se voda mezi skla dostat neměla. Když se vám tam objeví, nechte si okno zkontrolovat a opravit.

V každém případě je třeba vlhkost uvnitř místnosti držet v limitu. Není špatné mít doma vlastní vlhkoměr a kontrolovat si, jak vysokou hladinu vzdušné vlhkosti v místnosti máme. Normální vlhkost by se měla pohybovat mezi 40 až 60 %. Vyšší vlhkost je zásadním problémem, který může být příčinou nejen rosení oken, ale také plísní. Proto je třeba nezapomínat na důkladné větrání, a to jak intenzívní rychlé, tak i na mikroventilaci, která snížení vlhkosti významně napomáhá.

Častou příčinou vysoké vlhkosti a tím i rosení oken jsou i další nešvary, například sušení prádla v koupelně, kde není okno a ventilátor je spíš na ozdobu, než že by fungoval. Také při vaření vzniká hodně vlhka. Ne všechny digestoře jsou schopné ji odvádět, některé zachycují jen pachy a veškerá pára z vaření zůstává uvnitř. I zde platí, že lépe je větrat více než méně. Problémem může být i příliš velký počet pokojových rostlin. Máte-li doma příliš vlhko, zkuste jich aspoň pár někomu věnovat. Na rosení oken mohou mít negativní vliv i příliš dlouhé záclony a závěsy, které brání proudění vzduchu v místnosti.

Častým problémem mnoha lidí je, že vlhké okenní tabule nestačí ráno ani při otevřením okně uschnout dřív, než odchází z domu. V takovém případě doporučuji jednoduchý trik – vodu z okna setřete papírovou kuchyňskou utěrkou a cestou z domu ji pak hoďte do kontejneru. Kdybyste ji nechali doma v koši na papír, do odpoledne by se voda zase odpařila do vzduchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.