Ceny energií rostou, za odběr elektřiny platíme rekordní sumy a nedá se očekávat, že by se v příštích měsících mělo něco změnit. Spíše nastane zvyšování cen a snaha co nejvíce ušetřit. Ovšem pozor, nemusíme jen kupovat úsporné žárovky nebo spotřebiče. Nabízí se i varianta, která potěší přírodu a v dlouhodobém horizontu i naši peněženku. Sluneční elektrárna, s níž si budete vytvářet elektřinu pro domácnost sami. Nejde o žádné kouzlo, ale využití moderních technologií na maximum.

Montáž solárních panelů na střechu domku

Systém, který má vynikající efektivitu

Pozor, elektroinstalace podléhají revizi a kdo nemá kvalifikaci elektromontéra fotovoltaických systémů, neměl by se do podobné akce pouštět. Sám a na vlastní pěst, ve snaze ušetřit? Vůbec ne, komponenty z Číny, které neumíme správně sestavit a zapojit, by se mohly stát do budoucna velkým problémem. Třeba v případě, že půjdeme na pojišťovnu v budoucnu řešit pojistnou událost. Když dáte důvěru odborníkům, kteří své práci rozumějí, vyplatí se to!

Uspoříte skrze vlastní spotřebu elektřiny, prodáte nespotřebovanou energii do sítě. Ale pozor, druhá varianta je finančně poměrně nevýhodnou, nečekejte proto velké výdělky. Odprodej elektřiny do sítě je v průměru až šestkrát levnější než samotná spotřeba – běžně jde o nanejvýš 1 Kč za kWh. Nabízí se proto akumulace vzniklých přebytků, a to například do ohřevu teplé vody.  

Výstaviště Letňany – Praha

Výhoda fotovoltaiky při výpadcích proudu

Fotovoltaické elektrárny s bateriemi mají obrovské plus v době, kdy vypadne elektřina. Může jít o pár minut, několik hodin, ale také celý den. Elektrárna si poradí a bude napájet alespoň část spotřebičů, klíčové části domácnosti a nepocítíte výpadek proudu tolik, jako sousedé nebo jiné domácnosti v okolí. Díky záložnímu režimu si dobijete mobil, zapnete notebook a můžete nechat mrazák bez problémů tak, jak je. Dá se něco podobného vyjádřit penězi?

Můžete využít také dotační systémy

Nechte si však rozhodně postavit elektrárnu od odborníků s dobrou pověstí. Proč? Důvodů je hned několik, dostanete záruku na provedenou práci, servis v době, kdy to budete nejvíce potřebovat a můžete také využít dotaci NZÚ (Nová Zelená Úsporám). Je sice příjemné, když se můžete spolehnout na své schopnosti a být soběstační, v případě zapojení fotovoltaické elektrárny jde ale o něco úplně jiného. Certifikované komponenty sežene odborník, zajistí vhodný poměr ceny a výkonu, přinese řešení přímo pro vaši domácnost. Výhodou bezesporu je, že si můžete nechat postavit na střeše elektrárnu tzv. na klíč. Tedy bez nutnosti vašeho zapojení, jen podepisujete smlouvy a faktury, které následně proplácíte.

Elektrárna je složitý systém

Pokud jste zvládli tzv. ostrovní systém, tedy dát dohromady jeden nebo dva solární panely, regulátor nabíjení a 12 V baterii, je vše v pořádku. Ale pozor, není to určitě totéž, jako klasická fotovoltaická elektrárna, která zdobí střechy vašich známých. Nespěchejte s rozhodnutím, vše si dobře promyslete. Ověřte si návratnost takové elektrárny a svěřte vše firmě, která má reputaci a působí na trhu už delší dobu. Jedině tak budete maximálně spokojeni!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.