Nepřízeň sousedů, ale také nevýnosnost takové investice. Přesně proto mnoho lidí váhá nad domácí fotovoltaickou elektrárnou. Pojďme si shrnout největší mýty a polopravdy ze světa, kterému vládne slunce. Na prvním místě je samozřejmě úspora za elektřinu, podobně přemýšlí snad každý. Máte ale navíc i záložní zdroj energie, který se hodí v době, kdy hrozí časté výpadky sítě. Které věci jsou tedy společensky zažité a zaslouží si vyvrátit?

Solární panely jsou příliš nákladné

Pravda, první modely z roku 1979 nebyly rozhodně levné. Ještě před pár lety bychom nad touto otázkou asi také zaváhali. Ale pozor, cena rok od roku klesá a zvyšuje se účinnost. Důvod je prostý, solární panely jsou z podobné rodiny jako počítačové mikroprocesory. Pokud jde o peníze, můžete požádat i o dotaci Nová zelená úsporám a získat značnou část investice ze státní podpory.

Jsou snad nevzhledné? Samozřejmě, jde o vkus, majitelé památkově chráněné budovy si podobnou akci asi dobře rozmyslí kvůli možným neshodám s úřady. Na většinu střech rodinných domů se ale solární panely opravdu hodí. A kdyby to snad nebylo technicky proveditelné, nikdo vám nebrání nechat si instalovat malou elektrárnu třeba na garáž nebo další menší stavbu na zahradě. Záleží také na typu, materiálu a barvě. Ano, a právě proto si můžete vybírat z desítek různých variací.

Doslouží, ale dají se výborně recyklovat

Nebojte se odpadu, až přijde ke slovu likvidace systému – životnost se počítá na dlouhá léta a už v dnešní době je recyklace výborně zvládnutá. Křemík, hliník, plast a kvalitní sklo, z tohoto se sestávají jednotlivé panely. Míra recyklace materiálů tak dosahuje až 96 procent a dá se očekávat, že v další generaci ještě pokročíme. Tak proč do toho nejít, pokud máte rádi přírodu a chcete ji pomoci čerpáním energie z kvalitních, trvanlivých a v neposlední řadě také obnovitelných zdrojů? Pokud jde o samotnou likvidaci, díky příspěvku na recyklační fond, jenž je už v ceně instalace, se nemusíte bát vysokých nákladů za takovou akci. Měděný kabel, pozinkovaná ocel, hliník. To jsou některé části FV elektráren, které můžete na konci životnosti prodat, a ještě na nich alespoň něco vydělat.

Že snad přetěžují síť? Ale vůbec ne, tento mýtus pusťte z hlavy! Vyrobená energie se spotřebovává většinou tam, kde byla vyrobena – tedy ve vašem domě, do sítě může jít část přebytků, ale rozhodně nepůjde o to, že by elektřina putovala skrze rozvodnou soustavu desítky kilometrů. Další z obvyklých námitek pak mluví o tom, že solární panely nefungují v noci. Pravda, to slunce nehřeje, ale na druhou stranu, načerpalo se dost energie do baterií. Znamená to, že si s teplou vodou z bojleru můžete dát příjemnou sprchu klidně i ve dvě ráno. Nebo i v pět, záleží na vás.

Sousedská závist dnes už není téma

Žijete v oblasti, kam ještě solární osvěta nedorazila? Nevadí, můžete ji začít šířit. Možná už vaši sousedé ale mají FV elektrárnu na své střeše, a naopak vy budete tím, kdo se ve finále inspiruje. Není proč váhat, protože kapacity distribuční sítě nejsou nafukovací a platí, že kdo přijde dřív, ten se pak může zaručeně těšit ze solární energie. Posledním opozdilcům nemusí už distributor vyhovět, takže kdo chodí včas, má výhodu.

A v neposlední řadě, pořád jde o energii, kterou si sami vyrobíte. Pro sebe, členy rodiny, domácí zvířata, návštěvy. Uspoříte, za pár let se investice vrátí (záleží na konkrétních propočtech, máte možnost si vše nezávazně ověřit) a pak už budete mít radost, jak se pěkně dílo daří. Kdo by odolal takové nabídce v době, která se v příštích letech vydá směrem po zelené?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.