Ani byt bez možnosti zahrady nemusí být překážkou v tom pořídit si zvířecího mazlíčka. Jasnou volbou jsou pak samozřejmě kočky, s nimiž se lze mazlit, ale které jsou zároveň i velmi samostatné. Jaké plemeno kočky se hodí do bytu?

Jak vybírat kočku do bytu?

Dříve, než přejdeme ke konkrétním kočičím plemenům, která jsou vhodná i do menších prostor bytů, si řekneme, co jejich výběr ovlivňuje. Když se řekne byt, ve většině případů se jedná o menší prostor, který ne každému zvířátku vyhovuje, kočky nevyjímaje. Jsou kočky, které pro svůj šťastný život potřebují pohyb, toulky přírodou, lovení myší a k člověku přijdou jen občas pro pomazlení. Existují ale také plemena, kterým stísněné prostory vyhovují nebo jim přinejmenším nevadí. Tyto kočky jsou velmi mazlivé a bezprostřední blízkost člověka jim nevadí. Ideální kočkou do bytu je ta, která má následující rysy:

– nevadí jí malé prostory ani bezprostřední blízkost člověka,

– je mazlivá,

– dobře se snese s dětmi a případně i psy,

– vyrovná se s vašimi návštěvami v bytě, to znamená, že nebude nevrlá, když k vám někdo zavítá a zároveň nebude vaše návštěvy otravovat,

– nebude jí vadit samota v případě, že jste pracovně vytíženi,

– vyrovná se i s přítomností cizího člověka, který o ni bude pečovat v případě vaší nepřítomnosti (v případě služebních cest a dovolených).

A jaká jsou tedy ideální plemena?

Kočka modrá britská

Modrá britská kočka je ideální pro ty, kteří na kočku nemají zas až tolik času, protože jsou v práci, ale když přijdou domů, chtějí mít někoho, s kým se budou mazlit. Britská modrá kočka nepotřebuje příliš pozornosti, malé prostory jí nevadí a šťastná bude, pokud jí zařídíte bydlení ve výškách, které tolik miluje. Kočka je nevtíravá, samostatná a působí velmi vznešeně.

Kočka ragdoll

Mezi přední vlastnosti těchto koček patří, že jsou velmi společenské a nekonfliktní. Pro jejich hravou  a trpělivou povahu jsou doporučované do domácností s dětmi. Kočku ragdoll klidně můžete naučit různé kočičí triky. Jedinou nevýhodou této kočičky je fakt, že jí samota nevyhovuje, nýbrž vás potřebuje mít neustále na blízku.

Perská kočka

Také perská kočka je ideální do bytu. Zaručeně vás dostane její oddaná povaha a vyrovnanost. Je velmi přítulná, akorát má dlouhou srst, která bude vyžadovat vaši častou péči.

Kočka sphynx

Bydlení v bytě nebude vadit ani kočičímu plemenu sphynx, tedy za předpokladu, že kočku nebudete nechávat o samotě. Samota tuto kočku velmi stresuje. Ale pokud budete kočce pořád nablízku, přilne k vám a potěší vás svou oddaností a inteligencí. Velkou výhodou pro byty je její bezsrsté tělo.

Do bytu jsou vhodná i následující plemena koček:

– mainská mývalí kočka,

– skotská klapouchá kočka,

– japonský bobtail,

– kartouzská kočka,

– a další.

Autor: Andrea Nováková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.