S nástupem nových materiálů, které se ve stavebnictví objevují, roste i poptávka po těch tradičních, jež můžeme považovat za klasiku. Kromě dřeva nebo cementu tak můžeme vyzdvihnout zájem o heraklit – dřevovláknitou desku s dlouholetou tradicí, za jejímž vznikem stojí rakouský inženýr Walter Scherer.

Co je heraklit?

Jde o dřevovláknitou desku tvořenou pouze dřevěnými vlákny a cementem – případně magnezitem. Ten slouží pro spojení a vytvoření tuhého kompaktního celku, který se může pyšnit relativně nízkou hmotností a dobrou dělitelností na přířezy.

Hreaklitové desky jsou na trhu dostupné v několika tloušťkách pohybujících se od 15 do 100 mm, váhově se pohybují od 8,5 do 33 kilogramů. Pro heraklit je typické velké množství povrchových otvorů a vnitřních dutin.

Výhody heraklitových desek

  • ekologický materiál
  • vysoká tepelná kapacita
  • vysoká paropropustnost
  • chemická neutrálnost
  • výborné akustické vlastnosti
  • odolnost proti stárnutí
  • odolnost proti vlivům počasí
  • odolnost proti biodegradaci

Kde se používá?

Heraklit je ideálním materiálem pro místa, kde je potřeba izolovat hluk a zároveň chránit před požárem. Z toho důvodu se velmi často používá například v suterénech, garážích nebo v technických místnostech. Právě zde je riziko požáru, navíc jsou tato místa zdrojem hluku, který se může šířit do dalších částí budov. Použití heraklitu nejenže zvýší jejich požární odolnost, ale zároveň zlepší akustiku a zateplí.

V případě požáru působí jako štít

Heraklitové desky se těší stále větší oblibě. Může za to skvělá kombinace vlastností, které mohou nabídnout.  Desky z dřevité vlny jsou samy o sobě přirozeně odolné, zároveň vykazují stejnou životnost, se kterou se mohou hrdě rovnat s dalšími stavebními materiály.

Dojde-li k požáru, zachová se heraklit jako tepelný štít. Při kontaktu s ohněm se na povrchu desek vytvoří zuhelnatělá vrstva. Heraklit v takové chvíli ochrání železobetonovou nebo ocelovou nosnou konstrukcí před případnou destrukcí vlivem hodně vysoké teploty.

Nabízí i zajímavý design

Heraklit lze použít i na vnější úpravu budov. Důkazem může být tiskárna Karmášek nacházející se v Českých Budějovicích, jejíž povrch je tvořen právě heraklitovými deskami. Na pohled velmi atraktivní. Desky je navíc možné dodatečně barevně upravovat a vytvářet tak opravdu zajímavé možnosti.

Úvodní obrázek: Florian Gerlach (Nawaro); improved by WinfriedSchneider (talk) 20:36, 6 May 2010 (UTC), CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.