Co je to hypoteční krize?
Hypoteční krize začíná v době hojnosti, kdy se vůbec nezdá, že by měl nastat nějaký problém. Ceny nemovitostí jsou relativně nízké a stejně tak úroky na hypotékách. To vede k tomu, že si o ně žádají i lidé, kteří nemají žádné úspory a financují tak nákupy domů a bytů pouze penězi z bankovních půjček. Bohužel, pokud by došlo ke změně podmínek a k navýšení úroků třeba jen o dvě procenta, měli by je problém splácet.
Poptávka po nemovitostech se zvyšuje. Jenže nové domy se tak rychle nestaví. Začíná proto strmě růst cena těch stávajících. S tím pak narůstá i výše hypoték, které si lidé půjčují. Centrální banky se snaží další nafukování bubliny zastavit, tím, že zpřísňují podmínky pro poskytování úvěrů. Někdy se jim to však nepodaří a bublina praskne.
Ceny domů letí strmě dolů. Jejich vlastníci nejsou schopni splácet vzrůstající úroky. Prodat nemovitosti nemohou, protože jejich hodnoty na trhu jsou tak nízko, že by nepokryli své dluhy. Pak se o jejich domovy přihlásí banka a oni ztratí střechu nad hlavou. Ale i banky samy prodělávají. Situace ovlivňuje celou ekonomiku a může přerůst v celkovou finanční krizi. To se ostatně stalo v roce 2008, kdy pád trhu s nemovitostmi zasáhl Spojené státy a vedl ke globální ekonomické recesi.
Hrozí hypoteční krize v Česku?
Česká republika jakoby kopírovala výše popsaný scénář. Dlouho jsme žádný růst cen bytů neviděli. Bydlení ve vlastním, sen každého Čecha, se stalo dostupným. Banky začaly nabízet výhodné hypotéky s nízkými úrokovými sazbami.
Poptávka po nemovitostech brzy značně převýšila nabídku. Na vině je skupování investičních bytů různými společnostmi a solventními osobami. Navíc se v Česku staví nové domy pomalu. Na vině je složitá administrativa s územními plány a stavebními povoleními. Když tedy začala v roce 2015 rychle růst ekonomika, začaly strmě stoupat i ceny nemovitostí.
Vážnost situace si naštěstí uvědomila Česká národní banka. Podle její analýzy banky i jejich klienti si dostatečně neuvědomují rizika, která s sebou nese zvyšující se objem hypotéčních úvěrů. Zavedla proto přísnější podmínky pro jejich poskytování, aby omezila jejich dostupnost.
Zda budou opatření ČNB dostačující nelze tvrdit s absolutní jistotou. Okamžitým efektem byl mírnější růst cen na trhu s realitami. Česká republika již není včele zemí EU, jak tomu bylo v roce 2017, kdy české domy a byty zdražovaly nejvíce v Evropě. Další vývoj bude tak souviset s mírou nezaměstnanosti a celkovým vývojem ekonomiky.