Pojem dřevostavba v dnešní době nabývá i trochu jiného významu, protože trendem poslední doby jsou dřevostavby, které nemusí být k rozeznání od běžného domu. Specializované firmy stavící tyto domy, většinou používají ochranné postřiky a dřevo se uzavírá mezi dva nepropustné materiály. My se ovšem vrátíme ke krásným venkovským roubenkám, srubům, chatám nebo třeba jen k zahradním pergolám. Tyto dřevěné stavby jsou sice krásné, ale mají mnohá úskalí v podobě škůdců. 

Hmyz

Dřevo je přírodní materiál, proto se často stává bydlištěm dalších přírodních tvorů, jimž azyl rozhodně poskytovat nechceme. Mezi takové škůdce patří červotoč nebo tesařík krovový. Dospělý jedinec dřevu nijak neuškodí, ale naklade larvy, které vytváří chodbičky a narušují tak  pevnou strukturu dřeva. Při velkém zasažení hmyzem hrozí, že se tato struktura naruší a celá stavba se zhroutí. 

Jak mu předcházet?

  • Domácí impregnace – na trhu najdeme různé výrobky, které se používají k domácí impregnaci. Pravidelně bychom měli natírat zejména nosné prvky dřevostavby, které by se nám složitě nahrazovaly. Každý z těchto výrobků má svůj příbalový leták, ve kterém najdeme informace, jak produkt naředit a připravit k aplikaci. Aplikace probíhá nátěrem nebo postřikem a k plné ochraně jsou většinou potřebné dvě dávky. Impregnace se vyrábějí v různých barvách, aby se nemuselo dřevo znovu natírat, ale na trhu existují i bezbarvé varianty. Pokud jste ochranu zanedbali, je možné koupit také přípravky na hubení hmyzu, které se aplikují stejně nebo injektáží do již vzniklých dírek. 
  • Zásah specialistů – na specializované firmy je většinou vhodné se obrátit v případě, že máte stavbu větších rozměrů a ochranná směs by se vám špatně aplikovala. 

Nespoléhejte na to, že si dřevo pomůže přirozeně samo. Výměna poškozené části je sice možná, ale mnohem náročnější než pravidelný nátěr. 

Autor: Lucie C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.