Laminátová podlaha patří mezi nejčastěji využívané podlahové typy, ale i ona má svá úskalí, která si musíme pohlídat. Podlaha nám poděkuje tím, že bude hezky vypadat a dlouho nám vydrží.
Čemu se vyhnout?
- Podpatky – po většině moderních podlah není úplně vhodné chodit v jehlových podpatcích, protože se zapichují a vytvořily by nám v lamelách malé dírky a škrábance.
- Nábytek – stolu a dalšímu nábytku, který se pravidelně posouvá je vhodné nasadit na nohy speciální ochranné podložky, které nebudou podlahu škrábat. Pokud máte v místnosti kancelářskou židli, vyberte tu s měkkými gumovými kolečky.
- Kamínky a další hrubé nečistoty – stejně jako podpatky podlahu škrábou nebo v ní nadělají díry. U vchodových dveří či na místech, kde je větší koncentrace špíny a kamínků, instalujete malé koberečky, na kterých si boty očistíte.
- Voda – pokud se vám povede něco vylít, není to žádná tragédie. Tekutinu rychle utřete, aby na podlaze dlouho nestála a nezačala se vsakovat. Laminátová podlaha nemá ráda vlhko a lamely by se zvedaly, kroutily nebo plesnivěly.
- Rozpouštědla, bělidla, vosky a agresivní čisticí prostředky – tyto chemické prostředky by mohly poškodit vrchní ochrannou vrstvu lamel.
Jak na úklid?
Pravidelný úklid začínejte vždy vysáváním nebo zametáním podlahy. Zbavíte se tak hrubých nečistot, které byste mopem nebo hadrem jen posouvali a podlahu tak škrábali. Vytírání se nemusíte úplně vyhýbat, ale pamatujte, že je na vodu náchylná. Mop je potřeba vždy pořádně vyždímat, aby na podlaze dlouho nestála voda. Vytírat bychom měli vždy po směru jednotlivých lamel. I na tento druh podlah existují speciální čisticí prostředky, které dokáží oživit dřevo, provonět místnost, odstranit mastnotu, ochránit spoje jednotlivých lamel a propůjčit podlaze alespoň chvilkovou ochranu před znečištěním a poškrábáním.
Autor: Lucie C.