Zateplujeme dům! Jaké jsou nejčastější možnosti?

Soudobé zateplovací systémy dokáží nejen izolovat teplotu, ale i odhlučnit místo a do jisté míry ho chránit před požárem. Stačí si pouze vybrat správný typ. 

Než začneme

Povrch fasády by měl být rovný bez odlupující se omítky a trhlin. Omítka by rovněž neměla být čerstvá. Vhodné je před zateplováním umýt dům tlakovou vodou a následně nanést speciální penetraci.

Typy zateplovacích materiálů

  • Polystyren – jedná se asi o nejpoužívanější zateplovací materiál, který je zdravotně nezávadný. Při požáru zajisté oceníme, že polystyren je do jisté míry i samozhášivý. Dostupný je ve dvou barevných variantách – bílý nebo šedý. Oba typy jsou vyrobeny z ekologického materiálu. Nejrozšířenější je však polystyren bílý, který má nízkou pořizovací cenu a při správném zabudování se pyšní dlouholetou životností. Použít se dá k zateplení stěn, střech i podlah. 

    Fasády starých domů často potřebují polystyreny s lepším odvětráváním, proto jsou v nabídce i speciální prodyšné, které budou odvádět vlhkost. Pokud máte dům s historickou fasádou a nechcete ji zakrývat, dá se využít i k vnitřnímu zateplení. Musíme však počítat s tím, že se nám trochu zmenší vnitřek domu.

    Na našem trhu se dá sehnat typ EPS70F a EPS100F. Oba mají stejné složení, ale liší se vlastnostmi. EPS100F je pak ten kvalitnější. Má trochu vyšší hmotnost, lépe odolává stlačení a mechanickému poškození. Samozřejmě i jeho izolační schopnost je nepatrně lepší. Cena za polystyren EPS100F bývá vyšší v řádech sta korun. Správné polystyrenové zateplení vám vydrží až 40 let. K dostání je v deskách o rozměru 500 x 1000 mm. 
  • Izolační vata – je vyráběna z minerálních vláken a využijeme ji nejen k izolaci, ale i k odhlučnění a protipožární ochraně.Je ideálním izolantem míst, která mají vysoké nároky na požární ochranu jako jsou krovy, stropy nebo fasády.Využít se dá také skelná vata, která je vyráběna vlákněním skla. Žlutou barvu pak skelné vatě propůjčuje pryskyřice.
  • Minerální pěna – oproti předchozím izolantům má tu výhodu, že se nanáší na zateplovaná místa postřikem nebo přímo vylitím. Na fasádě nám tedy nevznikají spoje, kterými by mohlo teplo unikat. Pěna reaguje s povrchem okamžitě, jakmile se ho dotkne, změní své skupenství v pevné. Není tedy třeba žádného dlouhého zasychání. Využívá se většinou pro zateplování různě tvarovaných nebo plochých střech.
  • Dřevovlákno – jedná se o přírodní materiál, který chrání domy zejména před přehříváním.
  • Konopné vlákno – opět je to přírodní materiál, který není nijak zdraví škodlivý. Je velmi prodyšný, proto na něm nedochází ke srážení vody a vzniku plísní.

dav

Materiál na zateplení seženete pohodlně na internetu nebo ve stavebninách, kde vám určitě poradí, který druh materiálu je pro váš dům nejvhodnější.

Autor: Lucie C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.