Rozhodli jste se pro dřevostavbu? A dobře jste udělali. Ze dřeva se stavěly domy od nepaměti, a staví se stále. Nyní už moderními technologiemi, ale vše i nyní na bázi dřeva. A proč nestavět dřevěné domy v Čechách, když je najdeme v Alpách, Kanadě, anebo v Norsku a Finsku? Na rozdíl od klasických staveb z cihel nebo pórobetonových prefabrikátů má dřevostavba dvě nesporné výhody: je levnější a hlavně mnohonásobně rychlejší. Dřevěný dům totiž nepotřebuje tak dlouhé technologické pauzy (např. nemusí vysychat pojivo).

Pro vaši snazší orientaci vám některé technologie dřevostaveb představíme:

  • Sendvičové dřevostavby – hlavním pozitivem jsou nízké pořizovací náklady, rychlost stavby a nízká náročnost samotné výstavby. Vždyť menší stavby ze sendvičových panelů lze poskládat třeba jen za jeden jediný den. Dřevěné a dřevité sendvičové bloky zaručují snadnou manipulaci, vyšší pevnost a stabilitu a obvykle také lepší tepelně izolační parametry.

Samotná výroba dřevěného sendviče však zabere dost času. Ale to je záležitost výrobce a nikoliv stavebníka. Prefabrikované desky na bázi dřeva, izolace, folie a dalších komponent se zkompletují ve výrobních halách a na staveniště jsou dopraveny hotové a připravené k montáži. A v některých případech může stavebník bydlet už za tři měsíce. Předem musí mít ale připravenu základovou desku a zasíťovaný pozemek.

První dřevopanely nebyly tak úplně dokonalé – teprve ve druhé polovině 20. století se začaly používat dřevěné deskové konstrukční materiály, moderní spojovací prvky a kování, tepelné a zvukové izolace, a stavební chemie. Nakonec se na trhu ustálily tři konstrukční typy panelů, a to sendvičové s dřevěným rámem, sendvičové izolované panely bez rámu a celodřevěné panely.

Při objednávce dřevostavby se musí stavebník rozhodnout, zda si objedná difuzně otevřenou, anebo difuzně uzavřenou konstrukci.

  • CLT dřevěné panely /Cross Laminated Timber/ – jedná se o desky z vrstveného a křížem lepeného dřeva. Tyto masivní konstrukční prvky mají dokonalé funkční i estetické vlastnosti, skvěle doplňují portfolio stavebních systémů dřevostaveb a jejich použitím lze docílit těch nejvyšších stavebních standardů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.