Střecha je důležitou součástí, bez které se neobejde žádný dům a její variantu si musíme zvolit již při samotném plánování domu. Mezi důležitá kritéria patří také typ domu, na který bude krytina použita a určitě cena, která se může hodně různit. 

Nejpoužívanější druhy střešní krytiny

  • Pálené tašky – tyto tašky jsou používané od nepaměti. Mezi nejznámější typ patří klasická bobrovka, která se dle laťování může pokládat řídce nebo hustě. Dnes je v nabídce velké množství druhů, tvarů a barev. Mezi jejich klady patří hlavně dlouhá životnost, protože jim neškodí vlivy prostředí. Střecha z pálených tašek je dost těžká a vyžaduje pevnou konstrukci. Vhodné jsou prakticky pro všechny šikmé střechy. Další alternativou jsou tašky betonové, na kterých se nevytváří mech, ale jsou ještě těžší. 
  • Vláknocementové desky – dříve byly známé pod názvem eternit. Dnes se však vyrábí jinou technologií a nejsou zdraví škodlivé. Tyto desky se řadí mezi lehké druhy krytiny. 
  • Plech – dnes je již z výroby opatřen nátěrem a je antikorozní. Mohou být vyrobeny z oceli, mědi nebo hliníku. Plechová střecha je velice odolná a v současnosti patří mezi nejpoužívanější.
  • Plast – svým provedením připomíná klasickou tašku. Dá se vyrobit v mnoha barvách a může být také průhledný. Plast nekoroduje, je pevný a lehký. 
  • Zelená střecha – její realizace je velmi náročná. Střecha je celá pokryta rostlinami, proto její vnitřní části musí být chráněny mnoha izolacemi, aby nám kořeny neprorůstaly. Jednodušší alternativou je pokrýt střechu popínavým vínem, břečťanem nebo vistárií. 
  • Šindel – klasické dřevěné se používají zejména při rekonstrukci starých domů, kterým navrací jejich malebnost. Jsou lehké, dobře vypadají, ale bohužel nejsou žáruvzdorné. Dnes se šindel dá vyrobit také například z asfaltu.

Dnešní trh nabízí rozličné druhy střešních krytin, takže i vy si určitě vyberete tu správnou pro váš dům. 

Autor: Lucie C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.