Zjistíte-li, že omítky ve vašem obydlí jsou vlhké, není to zjištění příjemné, ale takovou situaci lze v dnešní době poměrně dobře řešit.

Vlhkost zdiva a omítek může mít různé příčiny, nejčastěji však po stěnách vzlíná zemní vlhkost a kondenzuje na nich vzdušná vlhkost. Na vině může být i tlak spodních vod, což se projevuje zejména ve sklepních a podzemních prostorách; značnou vlhkostí může vaše nemovitost trpět, je-li vystavěna na svahu, anebo pod ním, ale také v důsledku chybně provedené hydroizolace.

Když je vlhnutí stěn způsobeno vzlínáním zemní vlhkosti, ucpávají se póry stávající omítky minerálními solemi, které s sebou vzlínání přináší. Omítka pak „nedýchá“, vlhkost kondenzuje na stěnách místností, omítka praská a odpadává, může se projevit i plíseň.

Řešení, jak vlhkost v domě eliminovat, existuje několik, ale prvním krokem by měla být volba sanační omítky. Ta dokáže účinně odstranit důsledky vlhkosti, umožní stěnám dýchat a zdivu vysychat.

Funkčnost sanační omítky spočívá v otevřené pórovitosti, která je schopna zajistit nízký difúzní odpor vůči pronikání vodní páry. Krystalky přítomných minerálních solí se ukládají v porézním systému omítky a její povrch zůstává dlouhodobě bez projevu vlhkosti a následného poškození.

  • Baurex-AQUA – jednosložková, jednovrstvá, hydrofilní jádrová sanační omítka s tepelně-izolačními vlastnostmi a sušícími účinky, vhodná pro zdivo obsahující vysokou vlhkost. Má značnou paropropustnost, lze ji nanášet i na mokré a solemi napadené zdivo. Dokáže potlačovat vznik plísní, mechů i řas a působí nejen jako hydrofilní, ale též jako hydrofobní omítka. Vhodná pro vnitřní i venkovní prostředí, k omítání cihel, pórobetonu i smíšeného zdiva.
  • Systém omítek Cemix – po úpravě zdiva (odstranění staré omítky, opravy poškozeného zdiva a spár, vyčištění od prachu) se provádí základní nástřik sanační omítkovinou, která slouží jako akumulační vrstva pro jímání solí; poté se ručně nebo strojově nanáší jádrová vrstva, a k povrchové úpravě se použije speciální štuková prodyšná Cemix sanační omítka. Následně se povrch „zafilcuje“ plstěným hladítkem.

Dobrým pomocníkem je i sananční omítka tepelně–izolační, která – zároveň se sanací vlhkého zdiva – účinně  omezuje únik tepla z objektu.

  • Přísada do omítky proti vlhkosti Den Braven – jedná se o jednosložkovou přísadu pro cementové a vápenocementové omítky. Lze ji využít i pro spárovací a injektážní malty. Použití je vhodné pro sanační omítky na vlhké zdivo a na zdivo s vyšším obsahem minerálních solí. Touto přísadou je možné nahradit vápno. Použitím příměsi zajistíte volnou difúzi vodních par a také odolnost vůči vlhkosti a mrazu – tím se sníží možnost výskytu plísní a mokrých map na zdivu.

Jestliže však ani omítky, určené pro vlhkost zdiva, nepomohou, nezbývá, než přizvat sanační a renovační firmu, která podnikne razantnější kroky.

Autor: Linková J.

Čtěte také: Jak se zbavit plísně v domácnosti 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.