Čedič je přírodní kámen černé nebo šedé barvy a znát ho můžete také pod pojmem bazalt. Řadíme ho mezi sopečné horniny, protože vzniká tuhnutím lávy na zemském povrchu. Tento kámen je velmi odolný, tvrdý a téměř se neobrušuje. V našich podmínkách patří mezi četně zastoupené horniny. 

Zpracování čediče

Větší uplatnění této horniny přináší až 20. století a rozvoj petrurgie, což je vlastně zpracování kamene tavením a odléváním. Čedič se taví ve vysoké peci, která je vytápěna na 1300°C. Hornina se roztaví a následně odlévá do připravených kovových forem. Naplněné formy putují do chladicího boxu, kde se po 16 hodinách skupenství čediče změní opět na pevné. Tento proces ještě vylepší jeho původní vlastnosti.

Využití ve stavitelství

  • Drcené kamenivo – používá se hlavně jako štěrk při stavbě komunikací nebo do domovních základů. V minulosti byl velmi oblíben při výrobě dlažebních kostek.
  • Čedič v interiéru – dnes ho velmi často můžete najít jako zajímavý černý doplněk interiéru, který je vysoce dekorační. Sloužit může i jako materiál k výrobě kuchyňské pracovní desky nebo grilovacích kamenů.
  • Čedičové podlahy – oblíbené jsou zejména v pivovarech a průmyslových provozech, protože jsou odolné a mají dlouho životnost. Vyrábějí se v protiskluzové nebo lesklé variantě a dobře budou vypadat i u vás doma.
  • Zdící materiál – využívá se hlavně pro opěrné zdi nebo podezdívky.
  • Ploty – čedič se láme sloupkově, proto se sám nabízí pro výrobu plotových sloupků.
  • Sklepení, mosty a kanalizace – využívá se zde hlavně pro svou pevnost a neměnnost v toku času.
  • Čedičová vlákna – jsou velmi ohebná a vyrábějí se z nich tkaniny, které jsou dále použitelné na výrobu izolací, šňůr a sítí.

Ve stavitelství se čedič využívá již pár staletí, protože se jednalo o hlavní stavební kámen při budování hradů. Dnes kromě funkce praktické plní také tu dekorační. 

Autor: Lucie C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.