Jednou z nejnáročnějších součástí každé stavby je bezesporu stropní konstrukce. Ta rozděluje dům horizontálně a musí být dostatečně únosná. Vysoké nároky na zatížení jsou kladeny nad sklepními a přízemními prostorami. Má-li rodinný dům ještě další podlaží, pak i patro pod ním musí mít dostatečnou únosnost.

Mezi stropními konstrukcemi existují rozdíly. Je jich hned několik druhů a každá z nich vám může nabídnout něco trochu jiného. Jaké stropní konstrukce se nejčastěji používají v novostavbách?

Dřevo je stále klasika

I v novostavbách je dřevo materiálem, na který se často spoléhá. Výhodou dřevěné stropní konstrukce je okamžitá únosnost. Není náročná na prostor a pyšní se podstatně nižší váhou nežli jiné druhy stropů. Se dřevem se dá krásně pracovat, má dobré tepelné i zvukově izolační vlastnosti. Jednou z předností dřevěného stropu je konstrukční spolehlivost.

Stále oblíbenější keramické stropy

Jestli je nějaká stropní konstrukce v posledních letech na vzestupu, pak je to určitě ta keramická. Keramické stropní konstrukce patří mezi nejčastější varianty u nových rodinných domů. Mezi jejich výhody nepatří jen snadná realizace a variabilita, ale také dostatečná únosnost vzhledem k relativně nízko hmotnosti. Hlavní nosná část stropu je tvořena železobetonem, jehož úkolem je přenést zatížení do obvodových nosných zdí.

Stropní konstrukce z ocelových nosníků

Zapomenout nesmíme ani ocelové nosníky – další alternativu stropních konstrukcí. I když by se mohlo zdát, že se od této možnosti v posledních letech ustupuje, stále natrefíte na novostavby, které nedají na ocelové nosníky v kombinaci s dalšími stavebními materiály dopustit. Nejčastěji se kombinují s keramikou nebo betonem, moderním způsobem jsou pak karisítě.

Železobetonové stropní konstrukce nezklamou

Strop vytvořený ocelovou výztuží v kombinaci s betonem slibuje opravdu vysokou nosnost. Vzhledem k tomu, že je oproti výše zmíněným variantám pracnější a celkově komplikovanější, už se u novostaveb tolik nepoužívá a dává se přednost jiné alternativě.

Autor: Nikola V.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.