Špatně izolovaný strop může být důvodem pro značný únik tepla, protože teplý vzduch v místnosti stoupá vzhůru. Abyste zbytečně nevytápěli třeba neobývanou půdu, nebo sousedy v bytě nad vámi, je dobré mít strop důkladně zateplený. Stejně tak je nutné zateplit strop garáže nebo sklepa, pokud je v místnosti nad takovou místností chladno. Na zateplení existují různé metody, protože také stropních konstrukcí je celá řada a každý dům je v jiném stavu.

Na co nikdy nezapomenout
Vždy potřebujete parozábranu, což je speciální hydroizolační fólie, díky které jsou chráněné konstrukční prvky před průnikem páry z interiéru do konstrukce. Pokud byste na parozábranu zapomněli, voda by se na stropě kondenzovala, čímž by se poškodila jak izolace, tak konstrukce. Navíc by se v místnosti mohla objevit plíseň. Parozábranu je třeba instalovat tak, aby nikde nebyla poškozená a všechny průchody byly důkladně zalepeny parotěsnící páskou. I miniaturní otvor ve fólii by porušil její správnou funkci.

Zateplení zespodu
Při zateplení stropu v garáži či ve sklepě jsou nejjednodušším řešením izolační skelné pásy, polystyrenové desky nebo desky z minerálních vláken umístěné do podhledu. Pokud se jedná o místnost, kde je důležité i estetické hledisko, zakrývají se ještě sádrokartonem. Nevýhodou podhledu je snížení stropu. Pokud ho snížit nechcete, může se izolace také nalepit přímo na podklad. Některé desky mohou tak být i samolepící. Nebo se desky montují na konstrukci. Vyrábějí se z minerálního materiálu a je jich celá řada a mají i další vlastnosti než jen izolace tepelnou – jsou protipožární, protihlukové atd.

Zateplení z půdy
Strop je možné zateplit i vně místnosti. I tady je třeba dávat pozor na to, aby měla vlhkost kudy unikat. Proto nesmí být použita izolace, která by strop úplně uzavřela (OSB a polystyrenové desky). Podle konstrukce se dá použít například foukaná izolace, která se vyrábí z celulózy, minerální vláken, případně nenasákavého polystyrenu. Další variantou jsou rohože nebo desky z minerální vlny. Nevýhodou je, že ani jedna z těchto izolací neumožňuje chůzi. Pokud na půdě potřebujete chodit, musíte izolaci kromě parozábrany ještě překrýt podlahovými deskami, případně i finální pochozí vrstvou, pokud se chystáte na půdě časem i bydlet.

Autor: Mag

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.