Určitě víte, jen si snad neumíte spojit tento zvláštní název s konkrétním stavebním dílem, které jistě často kolem sebe vídáte. Každý z vás jistě občas zahlédne, zejména u novějších nemovitostí, typ oplocení, anebo opěrnou zeď, která sestává ze speciální pletivové konstrukce a je vyplněná přírodními nebo lomovými kameny a někdy také zeminou či recyklovanými materiály. Gabiony mohou tvořit i různé venkovní dekorace, obklady, popřípadě schody.
Gabiony jsou osvědčený funkční stavební prvek. Lze je použít ke zpevnění svažitého terénu, ke zpevňování břehů vodních toků, při zřizování zahrad; jinde zase lemují parky, obchodní centra i bytové domy, ale využití najdou i u dalších různých staveb.
- Gabionové opěrné zdi – jsou moderním řešením pro pozemní, inženýrské a vodohospodářské stavby. Gabionové zdi jsou pevné, odolné a tvarově stálé. Kromě nesporné funkčnosti působí gabionové zdi jako estetický element.
- Gabionové ploty – gabionové plotové systémy jsou tvořeny gabionovými koši, naplněnými kamenivem. Ploty bývají často osázeny i rostlinami – treláže.
- Gabionové obklady – pomocí gabionů je možné obkládat opěrné stěny, fasády staveb, sokly, terasy nebo schody.
- Dekorace – gabiony se používají i jako designové prvky. Jejich použitím vznikají důmyslné a dokonalé dekorativní zídky, obložení bazénů, ale třeba i záhonů, či jiná architektonická díla.
Jaké mají gabionové konstrukce výhody?
Hlavní předností je to, že tyto stavby jsou ekologické a vodopropustné. Kamenivo a pozinkované pletivo či sítě jsou bezúdržbové, hotové dílo má přírodní a moderní vzhled. Instalace gabionových konstrukcí je suchá (bez malty či jiných spojovacích materiálů) a lze se do ní pustit v kterékoliv roční období. Gabiony lze kombinovat i s jinými materiály.
Ceny nejsou zrovna nízké – kromě kvalitního materiálu je zapotřebí zručnost a zkušenost, protože vybudování gabionů je technicky značně náročné. I přes vyšší náklady jsou gabionové konstrukce velmi žádané.
Autor: J. Linková