Po vypálení jílu v rotační peci vznikne keramická kulička, které se říká Liapor, případně keramzit. Tyto kuličky mají nízkou hmotnost a dokáží nahradit přírodní kámen, proto jsou dnes ve stavebnictví oblíbeným prvkem. 

Jak Liapor vzniká? 

K výrobě se používá zvláštní třetihorní jíl, který mimo jiné obsahuje i zkameněliny vodního korýše z této doby. Jíl nejprve putuje do speciálního mlýna, kde se drtí a mele. Další zastávkou je míchačka a pak už následuje vypálení. Kuličky zvětší svůj objem asi třikrát a připomínají malé kamínky. Barva Liaporu bývá hnědá s červeným, případně šedým nádechem. 

Vlastnosti

Díky žáru, který se používá při jeho výrobě je odolný vůči vysokým teplotám i mrazu. Kamínky se nerozpadají ani v průběhu let nemění svou velikost. Výborně udržují teplotu a neabsorbují další vzdušnou vlhkost. Liapor je čistě přírodní produkt, který může být recyklován a znovu použit k výrobě. 

K čemu se používá?

  • Stavebnictví – mezi nejdůležitější vlastnosti Liaporu patří tepelná izolace, proto se často používá pro základy bazénů a rodinných domů. Využít se dá také pro obsypy potrubí a k  výrobě lehčených betonů. 
  • Zahrada – stačí nasypat kuličky Liaporu na zeminu a je jedno, jestli zrovna pěstujete na zahradě nebo v květináčích. Díky jeho výborným vlastnostem se nebude půda tak rychle vysušovat a také trochu omezí růst plevele. Navíc vypadá velmi hezky, takže bude mít také dekorační účel. 
  • Zimní posyp – zkuste v zimě kluzké chodníky posypat drceným Liaporem, který odvede stejnou službu jako sůl. Přidanou hodnotou však v tomto případě bude, že se nedostane do podzemních vod, protože zůstane na povrchu. Po odstranění námrazy ho stačí jenom zamést a použít znova. 

Liapor se dá koupit v běžných ochodech zaměřených na stavitelství nebo zahradu a pytel o velikosti 50 litrů stojí většinou do 200 Kč. 

Autor: Lucie C.

Čtěte také: Druhy kameniva na stavbách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.