Vodní kámen je nepříjemným společníkem v mnoha domácnostech. Ucpává topná tělesa domácích spotřebičů a způsobuje nevzhledné usazeniny na sanitárním zařízení. Vodní kámen můžeme vidět jako nažloutlý či nahnědlý povlak všude, kde dochází ke změnám teploty vody. Zanáší bojlery a potrubí či topná tělesa praček nebo rychlovarných konvic. Dobrou zprávou je, že proti vodnímu kameni lze bojovat. Pojďme se podívat na účinné čističe a zařízení, které s vodním kamenem úspěšně zatočí. Tak nasadit rukavice a jdeme na to.

Vodní kámen ‒ co je zač

Vodní kámen se vytváří usazováním solí vápníku a hořčíku. Jeho množství nejvíce ovlivňuje tvrdost vody v dané lokalitě. Bývá častým problémem u vrtaných studní, neboť se do vody uvolňují minerály z podloží. Čím je voda tvrdší, tím více vodního kamene se usazuje. Voda z povrchových zdrojů bývá naopak měkká, a tak domácnosti, které ji využívají nemusí řešit problém vodního kamene tak často.

Tvrdost vody dělíme na trvalou a přechodnou. Ta přechodná je dána obsahem uhličitanu a hydrogenuhličitanu vápenatého a nazývá se také jako tvrdost uhličitanová. Tvrdost vody v domácnosti lze jednoduše ověřit testovacím páskem, který se barví do růžova a podle návodu lze tvrdost vody odečíst.

Jak se vodní kámen projevuje a jak škodí

Nebezpečí vodního kamene jsou vystaveny všechny spotřebiče nebo povrchy, které přijdou do kontaktu zejména s teplou vodou a ze kterých se voda postupně odpařuje. Vodní kámen vytváří nažloutlé usazeniny na vodovodních armaturách, pokrývá topné těleso ve varné konvici. Při ohřevu vody se potom jeho bělavé nevzhledné kousky mohou dostat do kávy nebo čaje. Při ohřevu také spotřebují topná tělesa na ohřev více energie, a dochází tak k prodražování jejich provozu.

Vodní kámen zanáší topné těleso pračky a usazuje se i v bojleru. V bojleru dochází k omezení teplosměnné plochy a voda je ohřívána nerovnoměrně. Některá místa mohou být přetěžovaná tak, že muže dojít k prasknutí celého tělesa. Povlaku vodního kamene nejsou ušetřeny ani myčky nebo žehličky.

Vodní kámen snižuje účinnost pracích a mycích prostředků, neboť ty se v tvrdé vodě hůře rozpouštějí, a tak je potřeba používat je ve zvýšeném množství. Domácí spotřebiče vystavené jeho tvorbě se rychleji opotřebovávají a tím se snižuje jejich životnost. Tvrdá voda neprospívá ani pokožce ‒ nadměrně ji vysušuje.

Dalšími projevy vodního kamene jsou:

  • Zanesené trysky sprchových hlavic
  • Povlaky na nádobí, například ty na skleničkách jsou dobře viditelné
  • Skvrny na dlaždicích v koupelně a v kuchyni
  • Zanesené podlahové žlaby
  • Nános na kovových ventilech a výpustích

Prevence usazování vodního kamene

Po každém použití vody se doporučuje všechny mokré plochy pečlivě otřít do sucha. Ale pokud na to nemáte trpělivost, stačí se poohlédnout po nějakém hydrofobním prostředku. Po ošetření kritických míst jako jsou sprchové kouty, vana, WC nebo kohoutek v kuchyni bude voda z povrchu stékat a nebude vytvářet nevzhledné mapy. Hydrofobní nátěr je potřeba pravidelně obměňovat.

Kyselina citronová a ocet

Nemusíme hned sahat po drahých chemických prostředcích na likvidaci vodního kamene. Účinné pomocníky nalezneme i v kuchyni. Naše babičky o tom vědí své. Kritická místa v domácnosti lze potírat rozkrojeným citronem nebo použít roztok kyseliny citronové. Směs kyseliny citronové a vody lze dát i do rozprašovače a ošetřit tak hůře dostupná místa. Ocet je všestranným pomocníkem v každé domácnosti. Použijeme jeho zředěný roztok. Ten můžeme třeba nechat převařit ve varné konvici, aby se její topné těleso opět blyštivě lesklo. Záchodovou mísu můžeme také ošetřit octem. Roztok octa a vody do ní nalijeme, necháme působit přes noc a ráno mísu vydrhneme houbičkou.

Domácí úpravny vody ‒ už nikdy žádný vodné kámen

Při dlouhodobých problémech s tvrdou vodou se vyplatí poohlédnout se po úpravně vody. Ta pracuje na principu iontové výměny. Při té dochází k výměně iontů vápníku a hořčíku za neškodné ionty sodíku. Úpravna vody má v sobě zabudované filtrační lože ze speciální pryskyřice, které ionty vápníku a hořčíku zachytává. Zařízení se jednou za čas automaticky regeneruje. Regenerace se provádí roztokem solí. Ten se dodává jednoduše v tabletách.

Autor: Marcela Malcová

Zdroj úvodního obrázku: Stefandiller, CC BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.