I když se konstrukce krovů může vybudovat i z jiných materiálů, nejoblíbenějším stále zůstává dřevo. Jeho výhodou je nízká hmotnost, adekvátní pružnost a zároveň vysoká únosnost. Se dřevem se zároveň dobře pracuje, a navíc je to ekologický materiál. Ačkoli ceny stavebního dřeva v posledních měsících rostou, stále patří mezi materiály na krov za cenově výhodnější.

Dřevěné krovy jsou konstrukcí, která se používá od nepaměti, ale i zde tlak na úspory přináší změny. Zatímco dříve se u dřevěných krovů jednalo téměř výhradně o tesařské vázané krovy, dnes jsou zejména u domků bez obytného podkroví nahrazovány střešními vazníky, případně dalšími sbíjenými či lepenými střešními konstrukcemi.

Veškeré řezivo, které chcete použít pro nosnou konstrukci, musí mít od výrobce certifikát o pevnostním zatřídění, tzv. prohlášení o vlastnostech výrobku. Uváděná pevnostní třída definuje hodnoty pevností podle toho, jak je dřevo v dané konstrukci namáháno. Samozřejmě musí vlastnosti dřeva na krov odpovídat projektové dokumentaci, včetně statického posouzení.

Základním požadavkem na dřevo krovu je jeho dobrý zdravotní stav, a hlavně adekvátní vysušení. Pokud byste použili čerstvé řezivo, mohla by se konstrukce kroutit, a to by vám mohlo způsobit velké problémy. Důležité je také před montáží dřevo náležitě ošetřit chemicky, a to jak impregnací, tak i proti škůdcům.

Krov je jednou zásadních konstrukcí rodinného domu, který musí sloužit dlouhé roky. Šetřit na něm by se proto nemuselo vyplatit. Dřevo by mělo být bez kazů, suků a prasklin. Konkrétní dřevina není úplně rozhodující, kvalita zvoleného dřeva ano.

Krovy se u nás nejčastěji staví z jehličnanů, tedy ze dřeva borovice, jedle, modřínu nebo smrku. Z hlediska vlastností jsou krovy z borovice, smrku i jedle podobné. Nejlevněji vyjde dřevo smrkové, které je zároveň i lehčí než třeba borovicové. Borovice obsahuje vysoký podíl pryskyřice, takže je vhodnější pro domy, které budou muset více odolávat povětrnostním vlivům. Je také dražší, ale u odhalených krovů je na krásné na pohled, podobně jako jedle. Řada stavbařů ale nevidí mezi borovicí a smrkem zas až takový rozdíl v případě, že je smrkové dřevo adekvátně ošetřené. Modřínové dřevo je ještě dražší, ale také vysoce ceněné na příklad při rekonstrukcích střech historických budov.

Při nákupu dřeva se můžete setkat s termínem KHV profil. Jedná se o technicky vysušený hoblovaný konstrukční profil se zaručenou úrovní vlhkosti (obvykle kolem 15 %). Ale pozor, i KHV profily mohou mít různou pevnost. Než něco koupíte, poraďte se raději s projektantem, nebo stavební firmou. Připravte se ale, že přesně to, co potřebujete, nemusí být k dispozici hned. Hlad po dřevu u nás stoupá, vyplatí se ho nakoupit v předstihu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.