Abychom na tento dotaz mohli dát uspokojivou odpověď, bylo by možná nejlepší si nejprve povědět, co to vlastně perlinka je.

Jedná se o sklovláknitou síťovinu, jinými slovy o jakousi armovací síťku, k jejíž výrobě bylo použito skelné vlákno. Zpravidla se používá tam, kde je zapotřebí použít vložku mezi dva materiály s odlišnou roztažností, anebo jako vyztužující prvek u vnitřních i vnějších omítek.

Perlinka se dobře instaluje, a je-li nutné opravit prasklou či jinak poškozenou zeď, popřípadě strop, je tato sklovláknitá síť tím nejlepším pomocníkem. Další její pozitivní vlastností je tvarová stálost.

Jak perlinku vybrat?

Musíte nejprve zvážit stav poškození vašeho zdiva, a podle toho vybrat správnou gramáž perlinky. Je určitě zřejmé, že čím vyšší gramáž, tím bude oprava odolnější.

Dále jsou perlinky rozděleny podle použití – do interiéru, na fasádu, atd. Proto si dobře přečtěte, co vlastně kupujete. Nejste-li si jisti, nechte si od obchodníka poradit. Předem si změřte, kolik materiálu budete potřebovat a zakupte i nějaký navíc – může se stát, že se vám podaří síťovinu roztrhnout, tak abyste ji měli čím nahradit.

Instalace perlinky

Ten, kdo je zručným domácím kutilem, zvládne tuto činnost sám, anebo s pomocí rodinných příslušníků. V případě, že vaše ruce nejsou zrovna z nejšikovnějších, bude vhodnější si přizvat zedníka, anebo – při větším stavebním zásahu – stavební firmu.

Zdivo musíte před natažením perlinky precizně oškrábat a očistit, tj. zbavit staré omítky a nátěrů – čím méně zbytků, tím lepší bude výsledek. V případě nutnosti naneste na připravený podklad penetrační nátěr. Připravte maltu a tu rovnoměrně rozetřete po opravované ploše. S přikládáním perlinky začněte odshora a po kouscích ji jemně „vmačkávejte“ do malty. Dejte pozor, aby se vám síťka nekrčila nebo nepřekrývala.

Bude-li práci provádět jedna osoba, je lepší si předem potřebný kus perlinky odstřihnout; při práci ve dvou může perlinka zůstat na roli, přičemž jeden ji nahoře „usazuje“ do malty a druhý pod ním materiál odvíjí.

Nakonec vezměte zednický filc a celou perlinku zatřete do malty tak, aby nebyla vůbec vidět. Po zaschnutí se stěna omítne.

Perlinka se používá též u sádrokartonu, na nějž se upevňuje pomocí lepidla. Vrchní vrstvou pak bude štuk.

Anebo lze pomocí perlinky vytvářet na stěnách zajímavě strukturovaný povrch.

Autor: Jaroslava Linková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.