Energeticky úsporné domy ročně spotřebují méně tepla na vytápění. Oproti běžným stavbám tak nejen ušetří 30 % energie, ale ještě jsou částečně soběstačné a šetrné k životnímu prostředí.
Při stavbě se při izolaci používá šetrných a obnovitelných zdrojů, nejčastěji bambus, ovčí vlna, dřevěná vlákna a mnoho dalších. Svoji unikátností si získaly zájem u mnoha uživatelů, kteří jejich význam vnímají jako investici do budoucna, nikoliv jako momentální vysoké vstupní náklady.
Pasivní dům
Hlavního úlohou pasivního domu je úspora vyzařovaného tepla do okolí zásluhou silné vrstvy tepelné izolace. K největšímu úniku interiérového tepla u běžných domů dochází jednoznačně větráním. U pasivních domů je únik tepla řízen vzduchotechnickými jednotkami s rekuperací tepla, díky kterým je zajištěno kvalitní větrání objektů bez průvanu. Rekuperační jednotka vzduch filtruje, čímž zabrání průniku škodlivých nečistot a plísní. Velkou zásluhu na pasivních domech mají okna, která slouží jako solární panel, čímž propustí sluneční energii do prostoru. Tepelné ztráty oken jsou tak nízké, že není potřeba běžného systému vytápění. Na co ovšem nezapomínat a co platí dvojnásob, je vhodná orientace oken dle světových stran, na kterou kvalitní projekty dbají. Obecně se doporučuje severně situovat sociální a technické místnosti a šatny. Jihu vládnou obývací a dětské pokoje, zatímco směrem na východ se projektují ložnice, pracovny a kuchyně. Ložnicím pak vládne romantický západ.
Nízkoenergetický dům
Od pasivního domu se nízkoenergetický dům v parametrech stavby příliš neliší. Hlavním rozdílem je zde odlišnost v celkovém množství energie na vytápění, popř. na další aktivity spojené s provozem objektu. Požadovaná roční měrná spotřeba tepla na vytápění je u nízkoenergetického domu maximálně 50 kWh/m2 , zatímco u pasivních domů dosahuje roční spotřeba maximálně 15 kWh/m2 .
Dostáváme se tak na třetinu spotřeby tepla ve prospěch pasivního domu.
Druhým významným rozdílem je způsob vytápění. U nízkoenergetických domů se nevyužívá zpětného získávání tepla, tedy rekuperace. Domy jsou tak vybaveny klasickou otopnou soustavou s radiátory.
Zjednodušeně řečeno, pasivní dům je izolovanější nízkoenergetický dům, ve kterém máme po celý rok stejné klima, a ze všech druhů staveb nám zajistí ten nejvyšší komfort.