V případě, ze jste ubytováni v nájemním bytě nebou rodičů a hodláte se osamostatnit  nákupem vlastní nemovitosti, vybrali jste si patrně jednu z nejhorších dob, kdy takový krok realizovat. Úrokové sazby se ženou nahoru, bytů se staví málo a jejich ceny jsou dosti vysoké.

Tempo růstu úrokových sazeb u hypoték a stavebních spořitelen zatím není žádná tragédie, např. v roce 2010 byla úroková sazba 5,4 %, to jest na dvounásobné výši nej je k mání dnes. Stále se tak dá mluvit z hlediska ceny peněž o příznivých podmínkách, i když je situace komplikována nedávným zavedením nových pravidel ČNB.

Mnohem horší je ale situace z pohledu dostupnosti bydlení. Nabídka bytů je dost omezená. A to pak vyhání ceny bytů vzhůru.

Stavba bytového domu (Vysočany )

Většina národa stále bydlí ve vlastním

Bydlení ve vlastním bytě nebo domku je u obyvatel Česka  velmi oblíbené, tento způsob bydlení uskutečnuje cca 66 % obyvatel. Ve 43 % případů bydlí lidé s rodinou a dětmi. Ve 32 % případů spolu ve vlastním bydlení žije partner s partnerkou a 13 % Čechů žije samostatně. A dále pak 11 % Čechů pak bydlí s rodiči, ovšem v nemovitosti, kterou mají v osobním vlastnictví.

V řadě evropských zemí je obvyklejší, že většina obyvatelstva bydlí v nájemním bytě a vlastní nemovitost má jen úzká skupina obyvatel.

Nové byty – Horní Měcholupy (developer – Central Group)

Současná bytová výstavba nestačí silné poptávce

Dostupnost bydlení není dobrá. Jde o problém, který lidem znemožňuje se přestěhovat ze stávajícího obydlí a zhoršuje i flexibilní migraci za lepší prací.

Ve velkých městech dochází k růstu množství obyvatel. Ideální by tedy bylo, kdyby úměrně tomu rostla i výstavba nových bytů. To se ale nekoná a počet zahájených staveb v posledních letech klesá.

Např. mezi lety 2006 a 2008 byla zahájena výstavba 43 tis. bytů. Naproti tomu v období 2016 – 2018 to byla méně než polovina. Mezi důvody zhoršeného tohoto stavu patří: dlouhá příprava, ekologické organizace,  změna územních plánů.

Před několika málo lety se v ČR ročně prodalo okolo 7 tis. bytů. Aktuálně je to okolo 5 tis. jednotek k bydlení (byty, ateliéry, ubytovací jednotky). Poptávka po nových bytech ale stoupá, a aby byla poptávka uspokojena, bylo by třeba ročně prodat okolo 10 tis. bytů.

Problémem jsou pak i nejrůznější krátkodobé pronájmy typu Airbnb, kdy je tímto způsobem menší množství bytů vyřazeno z trhu pronájmů.

Novostavba bytovek – Holešovice

Ceny rostou všude a v Praze nejvíc

Růst cen nemovitostí  je v podstatě provázán s nedostatkem bytů, jelikož nové bydlení se tímto stává „podpultovým zbožím“.

Tempo růstu cen realit avšak zpomalilo a v současné době je ČR mezi 7. a 8. místem, co se týče tempa růstu cen nemovitostí v EU. I přesto rostou ceny bytů u nás o několik procent ročně.

Nejhorší situace pro zájemce o koupi nebo pronájem bytu je nastolena v Praze. Hlavní město přitahuje mimo jiné zájem zahraničních investorů, kteří nemovitosti skupují a dále nabízí jako např. sdílené pronájmy, kde je vyšší návratnost investice. A v Praze panuje navíc stabilní zájem o bydlení, kdy ceny v některých částech české metropole dosahují částky přesahující sto tisíc korun za metr čtvereční.

Novostavba Karlín

Jak bude situace vypadat v novém roce?

Z uvedených informací plyne, že dostupnost bydlení se pro velkou část obyvatelstva výrazně zhoršuje. Vyhlídky k světlejším zítřkům dále pak budou záviset na zrychlení tempa růstu stavební produkce a na hospodářském cyklu české ekonomiky.

Co se týče tempa růstu cen realit, očekává se mírné zpomalení. I nadále ale cena nemovitostí poroste, a to tempem do pár procent ročně ve většině krajů.

Nabídka bytů se nijak výrazně nezlepší, jelikož tomu nenapovídá současný stav bytové výstavby a stavu povolování developerských projektů. I nadále tak v naší republice bude nedostatek nových bytů, které by snížily současnou vysokou cenovou hladinu.

Vzhledem ke zpřísnění podmínek a zvýšení cen se ale očekává mírný útlum poptávky po nemovitostech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.