A je to tady, Praha v čele s nově ustaveným vedením, ve kterém najdeme Piráty, Praha sobě a Spojené síly se rozhodla pro krok, který by měl rozkrýt vše kolem stále populárnější platformy startupu Airbnb k tzv. sdílenému ubytování. Koalici vadí, že přes rostoucí počty pronájmů nenarůstá odpovídajícím způsobem část daní, které by měli pronajímatelé odvádět a navíc je velkým problémem, že má společnost vliv na obsazenost hotelů.  

Novely zákona

Ve sněmovně je nyní projednávána novela zákona, která v případě schválení, umožní nejen Praze, ale i dalším městům navýšit rekreační poplatek. Ten má nyní horní mez pouhých 15Kč na osobu a den pobytu. Sněmovna projednává jeho postupné navýšení do roku 2021, přičemž horní hranice by poté mohla dosáhnout i 50Kč na den. Tato změna sama o sobě není dostatečná, proto ve sněmovně leží další novela, která by omezila maximální počet dní v roce, kdy lze byty pronajímat. což by byla pro pronajímatele a Airbnb klíčová překážka, která by bránila v extrémních ziscích a neplacení daní. Město by tak víceméně bylo schopno tyto byznys pronajímatele vytlačit a byty  tzv. opravdově sdílet. 

Airbnb a jejich zisky

Asi je to pro mnoho z nás Sci-fi, ale Airbnb ve svém shrnutí za minulý rok publikovala data za celou Visegrádskou čtyřku, včetně Česka, z níž vyplynulo, že sdílené ekonomice na poli pronájmů bytů se velmi daří. Podívejme se na data Airbnb pro ČR:

  • Deklarovaný přínos pro ČR celkem – 400 milionů Eur
  • Zapojeno – 11 tisíc hostitelů
  • Výdělek hostitelů – 75 milionů Eur
  • Celkový počet hostů – více než 1 milion
  • Útrata hostů – 324 milionů Eur

Tato čísla jsou opravdu neuvěřitelná. Většina pronajímatelů se dle údajů platformy dostává na 38 nocí, což je v pořádku a novela by je neomezila, ale existuje relativně velká skupina lidí, kteří pronajímají více bytů a to v daleko větší míře. Právě na ně cílí koalice v Praze, ráda by je dotlačila k tomu, aby své nemovitosti pronajímali dlouhodobým nájemcům.

Problém s poplatky

Koalice chce navíc zamezit problémům s výběrem poplatků, které nejsou poctivě odváděny mnoha pronajímateli. Dle kvalifikovaných odhadů jen Praha takto přijde o neúnosných 100 milionů korun. Problém však nemusí být vyřešen tak lehce, protože Airbnb precizně své ovečky chrání, což značně snižuje efektivitu při výběru poplatků. Je tedy k zamyšlení, jakým způsobem vše nastavit, aby byl celý systém transparentnější. 

Problém s daněmi

A co teprve daně? Zákon říká, že by každý pronajímatel měl ze vzniklého příjmu při pronájmu odvést daně, nicméně to dle vyjádření vlády v realitě nefunguje. Z celkových 460 milionů korun, které měly do státní pokladny přitéct, bylo vybrána jen část. Zajímavé je, že s tímto problémem bojují i jinde v Evropě. Velmi tvrdě problémy s nelegálními pronájmy, které mj. „chodí“ přes startup Airbnb má Francie, která všechny, kteří nemají potřebnou licenci k pronájmu bytů pokutuje a za letošní rok vybrala na pokutách více než 1,3 milionu eur.   Bylo by moc fajn, pokud bychom právě v Česku našli způsob, jak na legislativní úrovni ošetřit problematiku sdílených ekonomik tak, aby prospíval na všech stranách. Možná právě kroky současné vlády a pražské koalice ukáží, že jdeme správnou cestou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.