Každý zahrádkář každoročně bojuje s nežádoucím plevelem. Pletí patří určitě u většiny z nás k nejméně oblíbeným činnostem. Na druhou stranu, nikdo z nás nechce na své zahrádce používat chemii v podobě herbicidů. Jak s plevelem tedy bojovat? Úplně bez práce to nepůjde, ale existují možnosti, jak si vše usnadnit.
Použijte šintovačku
Pod zvláštním jménem se skrývá šikovný nástroj, který vám pomůže zbavit se plevelů. Jedná se o kovový rámeček obdélníkového tvaru umístěný na dřevěné násadě. Funguje v podstatě jako nůž. Pomocí šintovačky podřežete plevele buď mezi řádky nebo na celé ploše pozemku a necháte je být, plevele brzy uschnou. Vydloubnout však musíte druhy jako jsou smetanka, bodláky, znovu by narostou z kořene, který zůstane v zemi. Rostliny je třeba likvidovat před jejich vykvetením, aby nedocházelo k roznesení semen po pozemku.
Pomůže likvidátor plevele
Další z mechanických způsobů likvidace nežádoucí zeleně. Likvidátory plevele můžeme přirovnat k horkovzdušným pistolím. S jejich pomocí v podstatě vypalujeme všechno, co na záhon nepatří. Pozor, ať omylem nezasáhnete i vaši zeleninu nebo květiny, jinak by jim již nebylo pomoci. V blízkosti rostlin budete muset plevel odstranit ručně.
Zázračný mulč
Mulč je v podstatě nastýlání hmoty. V tomto případě nastýláte rostlinný materiál na záhony, mezi plodiny, které zde pěstujete. Dostatečně silná vrstva zabrání vzklíčení a růstu nežádoucích rostlin. Cestu skrz mulč si jich najde jen minimum. Skvělé je použití mulče mezi jahodami, kde nejen že nám pomůže proti plevelům, ale jahody nebudou po dešti špinavé od zeminy. Mulč má i další benefity. Udržuje půdu vlhkou, tím že zabraňuje odpařování vody. Půda není utužována dopadajícími kapkami vody a zůstává tak hezky nakypřená. Můžete tak zlikvidovat odpad, jakým je posečená tráva, ta se navíc postupně rozkládá a dodává do půdy živiny. Kromě trávy se na mulč hodí i sláma nebo piliny. Mulčovací kůru si schovejte spíše do okrasné čísti vaší zahrady.
Správné pěstování
Omezit plevele na zahrádce můžete i pomocí pěstebních postupů. Vysazujte rostliny ve smíšených kulturách, tak aby půda zůstávala co nejméně odkrytá. Mezi řádky mrkve můžete například vysít salát. Pod ovocné stromy dejte bylinky nebo květiny. Čím méně půdy necháte odkryté tím méně mají plevele příležitost se přijmout a rozrůstat.
Pomocník ocet?
Na internetu se setkáte s doporučením použít na plevele ocet nebo dokonce sůl. Ano, plevele tak zlikvidujete, ale i všechno ostatní. Změníte tím pH půdy a zcela ji degradujete. Jediné, kde můžete ocet využít je u spár na cestičkách, ale ujistěte se, že déšť všechno nespláchne na vaši zahrádku.
A co nějaké bio herbicidy?
Bohužel vás musím zatím zklamat. V současnosti u nás není schválený žádný herbicid pro ekologické zemědělství, blýská se však na lepší časy. V Evropě se začínají zkoušet přípravky na bázi kyseliny pelargonové, která je zcela přírodní. V Americe se využívá přípravek s přídavkem pomerančového oleje. Možná se tedy v příštích pár letech dočkáme i nějakého ekologického pomocníka.