Ježek se v přírodě stává čím dál tím vzácnějším zvířetem. O to více bychom se měli snažit, aby našel útočiště třeba na naší zahradě. Jednak právě proto, že jich ubývá a jedna proto, že je ježek nesmírně užitečný živočich, který je pro zahradu pravým požehnáním. Jak ale takového ježka na zahradu přilákat? A jak zajistit, aby se tam doopravdy zabydlel a zůstal tam natrvalo?

Proč je ježek užitečný?

Ježka bychom měli na zahradě vítat, neboť jí dokáže zbavovat škodlivého hmyzu, housenek, larev, ale také slimáků nebo plzáků. Nejen pro zahrádkáře a pěstitele jsou to tudíž vyhledávaní spojenci. Ježek si dokáže poradit i s hadem, pokud by se snad náhodou zatoulal právě na vaši zahradu.

Pro to, abyste u vás ježka ubytovali, tak existují opravdu dobré důvody. Pokud mu na oplátku pomůžete s přezimováním, bude to rozhodně oboustranně výhodný obchod. A nemusíte se bát, na ovoce vám ježek chodit nebude, jablíčka si totiž nosí jen v pohádkách.

Jak přilákat ježka

Ježek se ve vaší zahradě usídlí ve chvíli, kdy ji bude považovat za vhodné místo k životu. Znamená to dvě věci, předně je třeba mít alespoň v části zahrady dostatečně hustý porost a také místo, kde může ježek přebývat. Postačí hromada větví, klád apod.

Ježka přesvědčí i to, že u vás dostane najíst. Do misky mu pravidelně dávejte kočičí granule nebo třeba moučné červy ze zverimexu a připravte mu jí vždycky večer. Nezapomínejte ani na to, že ježek musí mít možnost se k vám dostat. Nechte proto v plotě alespoň malou díru.

Pomozte ježkovi s přípravou na zimu

Ježek patří k živočichům, kteří celou zimu prospí v hibernaci. Aby toho ale byl schopen, potřebuje se přes léto vykrmit, a ještě více to platí pro ježčí mláďata. Potravu proto ježkovi neodpírejte ani ve chvíli, kdy už se na zahradě zabydlel. Nezapomínejte ani na čerstvou vodu, a naopak jim nedávejte mléko, to totiž ježek neumí strávit.

Ježek není mazlíček

Mějte vždy na paměti to, že ježek není domácí mazlíček. Nejen, že má na těle celou řadu parazitů, které byste doma rozhodně nechtěli, ale na život mazlíčka prostě není stavěný. Je to samotářský noční živočich, který patří do volné přírody. Zůstaňte tak u jeho pozorování a u toho, že budete dobrými sousedy.

Autor: Martin S.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.