V současnosti se stále více domácích kutilů pouští i do prací, které byly dříve vyhrazeny jen profesionálním řemeslníkům. Důvodem je nejen stále rostoucí cena stavebních prací, ale i fakt, že čekat na zedníka dlouhé měsíce se zákazníkům nechce. Navíc existuje na trhu obrovský výběr stavebních hmot, které kutilům jejich snažení ulehčují. A to platí i o omítkách.

Ale než se do jejich nákupu vrhnete, je dobré si prostudovat aspoň základní informace. Víte třeba, jaký je rozdíl mezi jádrovou a fajnovou omítkou? Dost zásadní. Každá má jinou konzistenci, jiný účel a aplikuje se v jiné vrstvě. Někteří výrobci dodávají celé omítkové systémy, kde najdete jak jádrovou, tak i fajnovou omítku.

Jádrová omítka je určena k vyrovnání nerovností na zdi, zakrytí rozvodů elektřiny, případně dalších technických prvků, a proto je nejsilnější omítkovou vrstvou. Nanáší se na cementový postřik neboli špric. Může být silná až několik centimetrů. Tloušťku vrstvy je velmi důležité znát, abyste omítce dopřáli dostatek času na vyzrání. Obvykle se doručuje na každý milimetr v tloušťce jádrové omítky den pro vysychání. Celkovou domu samozřejmě může ovlivnit více faktorů, zejména vzdušná vlhkost a teplota.

Výběr jádrové omítky je malá alchymie. Záleží nejen na typu zdiva, na to, zda se jedná o venkovní, nebo vnitřní zdivo, ale také na dalších vlivech. Jedná se o suchou maltovou směs (cement, vápno, písek a voda), která se rozmíchává s vodou, ale daleko jednodušší je si koupit směs na jádrovou omítku hotovou. Dnešní moderní směsi mají různou zrnitost, kromě základních surovin v nich mohou být i další příměsi, které z nich činí omítky tepelněizolační, nebo sanační. Základní dělení je na vápenocementové a vápenné. Při nákupu ještě najdete dělení dle aplikace (ruční, strojové) a velikosti zrn (hrubé, jemné).

Fajnovová omítka je jiné označení pro omítku štukovou, které zřejmě vzniklo díky účelu této omítky. Jedná se totiž o nejvrchnější a velmi jemnou vrstvičku, která je podkladem pro malování či tapetování. Musí být dokonale hladká a lze tak na ni využít maltovou směs s maximální zrnitostí 1,5 mm. Fajnové omítky se dají koupit jako hotové směsi, které se před aplikací na stěny smíchají s vodou v poměru doporučeném výrobcem. Můžete si vybrat štukové směsi vyrobené ze sádry, vápna nebo cementu, případně vápenocementové. Materiál směsi určuje, zda se jedná o štukovou omítku vnitřní (sádrová, vápenná), nebo určenou na vnější i vnitřní zdi (vápenocementová).

Cementovou omítku lze přeměnit na tzv. pálenou cementovou omítku. Jedná se o omítku o dvou vrstvách – spodní je cementová jádrová, svrchní jemná cementová posypaná navíc ještě vrstvou cementu. Pálená cementová omítka je pak částečně voděodolná, zatímco klasická cementová omítka odolává jen vzdušné vlhkosti, neuspějete s ní ale na trvale mokré stěně. Pálená cementová se může použít i ve vysloveně vlhké místnosti, jako je třeba prádelna.

Autor: Mag.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.