Hobra je příkladem toho, jak se název výrobku konkrétní firmy stal obecným označením celé kategorie výrobků. I když je hobra dnes běžně používaným českým slovem, jeho základem je původní německý název firmy na dřevovláknité desky z Broumovska. Jedná se totiž o počáteční písmena slov Holzfaserplattenwerk Braunau. Desky hobra se na Broumovsku prodávaly už 30. let minulého století, ale posléze byla jejich výroba přenesena na Slovensko.
V současnosti už se hobrové desky u nás nevyrábějí, dovážejí se k nám ze zahraničí. Značka Hobra – Školník v Broumově sice existuje i nyní, ale vyrábí jiný sortiment, a to materiály pro filtraci a separaci spolu s vysokoteplotními a žárovzdornými izolacemi.
Dvě metody výroby
Dřevovláknité desky se mohou vyrábět buď mokrou, nebo suchou cestou. Zvolená technologie určuje do značné míry i budoucí užití hobrových desek. Ty se vyrábějí ze dřeva jehličnanů, které bylo zpracováno na tzv. dřevní štěpku. Při použití mokré technologie projde dřevní štěpka parní lázní, v níž se postupně rozvlákní bez použití jakýchkoli chemických přísad. Jedná se tak o čistě ekologický materiál, který využívá přirozené pojivové vlastnosti vláken dřeva. Mokrou cestou se vyrábějí desky s tloušťkou od 1 do 3 cm. Objemová hmotnost takto vyrobených desek je 230 až 270 kg/m3. Druhá metoda se používá pro výrobu silnějších hobrových desek. Dřevní vlákna se během ní lepí pryskyřicí a vznikají desky s tloušťkou od 4 do 24 cm, které mají nižší objemovou hmotnost, a to 140 až 240 kg/m3. Výhodou je, že základním materiálem je v podstatě odpadní dřevo, takže i při současném vývoji cen jsou hobrové desky stále finančně dostupné. Vlastnosti hobrových desek mohou vylepšit přidaná pojiva, například hydroizolační, nebo protipožární. Další výhodou hobry je také dlouhá životnost.
Na co se používají hobrové desky
Hobrové desky jsou populární hlavně jako tepelná, kročejová i prostorová izolace a podklad plovoucích podlah. Hobrové desky jsou schopné vyrovnávat nerovnosti podlahového podkladu až do výšky 3 mm. Jejich skvělé izolační vlastnosti lze ale využít nejen pro izolaci podlah, ale také jako izolace stěn, stropních i střešních konstrukcí. Výhodou hobry je, že v zimě brání úniku tepla ven, v létě naopak budovu chrání před vedrem. Velmi dobře hobra funguje také při zateplování starších objektů. Její výhodou vysoká pevnost v tlaku a jednoduchá manipulace při montáži.
Autor: Mag
3× tip na magnetický dárek: Lišta na nože, kuličky NeoCube a magnetické háčky
Předání dárků je úžasný způsob, jak vyjádřit vděk, přátelství nebo lásku. V době, kdy lidé…
Jak na řezání betonových a kamenných obrubníku?
Chystáte se položit pár obrubníků u svého domku nebo provést jen dílčí úpravy? V případě…
V dílně využijete brusný papír, lamelový kotouč i 3M pásky
V profesionálních, ovšem i domácích dílnách se používají různé nástroje a materiály, které umožňují dosáhnout…
Hutnění zpevněných ploch
Téměř na každé stavbě se setkáte s nutností něco zhutnit. Slova „hutnění, hutnit“ už asi slyšel…
Je lepší terasa ze dřeva, nebo spíše WPC?
Přesně v této chvíli přichází ideální čas na výstavbu pohodlné terasy. Ta není jen bezpečným…
Jak vrtat kolmo, pár tipů
Pokud chcete vrtat kolmo na povrch, je důležité použít správné nástroje a techniky. Níže jsou…