Již ve starém Římě dokázali tento přírodní materiál náležitě ocenit a v následujících staletích si získával na ještě větší oblibě. O břidlici se často hovoří jako o daru přírody, který vznikl již před miliony lety. Jde o zvláštní horninu, která se po staletí využívá ve stavebnictví, kde rozhodně má co nabídnout.

Co je břidlice?

Břidlice je hornina s paralelním uspořádáním minerálů, ve kterých jsou často zachovány památkové struktury. Typické je pro ni schopnost snadno se rozdělit na samostatné desky. Břidlicové kameny mají širokou škálu barev. Vyskytují se v mnoha odstínech – od žluté a červené, až po hnědé, šedé, vínové, zelené či černé.

Jak se břidlice využívá ve stavebnictví?

Velkou výhodou břidlice je fakt, že se zpracovává bez jakýchkoli přísad a je tak šetrná k životnímu prostředí. Jelikož se může pyšnit výbornými stavebně biologickými vlastnostmi, je v současné době hojně využívána také ve stavebnictví, kde je její použití opravdu různorodé.

Nejčastěji se používá na střechy a fasády. Těm díky své živoucí struktuře a přírodnímu lesku zaručuje nadčasový design. Povrchy vyrobené z přírodní břidlice jsou proto stále moderní.

Nad ostatními materiály má navrch

Především pro svoji šetrnost k životnímu prostředí má břidlice nad dalšími materiály jasně navrch. Na rozdíl od nich vzniká z přírodních složek bez nutnosti dalších přísad. K výrobě břidlice určené pro použití na střechu nebo na fasádu je potřeba pouze její opracování, k čemuž je nutno vynaložit jen malé množství lidské energie – mluvíme například o vytvoření tvarů nebo úpravu formátu. Nejsou potřeba žádné další spojovací látky nebo pojiva ani energeticky náročné procesy.

Nabídnout může nadčasový vzhled i dlouhou životnost

Nejen nadčasový vzhled, ale také dlouhá životnost – to jsou bezesporu velké klady břidlice používané jako stavební materiál. Ať už je břidlice použita na střechu nebo na fasádu, nevyžaduje si zvláštní údržbovou péči. Je dokonce považována za jednu z nejodolnějších střešních krytin.

Až břidlici „dojde životnost“ nebo se rozhodnete materiál změnit, přichází na řadu další její výhoda. Břidlicovou drť nebo prášek lze použít třeba na zlepšení půdy, používá se i jako kamenivo. Využití tak najde i poté, co už nebude dělat parádu na střeše či na fasádě.

Autor: Nikola C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.