S kamenným a keramickými povrchy se setkáváme stále častěji. Důvodu je pro to hned několik: za prvé jsou velice odolné, a proto mají dlouhou trvanlivost, jejich údržba vyžaduje minimální úsilí a hlavně jejich vzhled povznese každý interiér i exteriér o několik levelů výš.
Pojďme se nejprve podívat, jakou údržbu a čištění vyžaduje kamenná a keramické dlažba venkovní. Bude s ní totiž trošku více práce, než s tou, která se používá uvnitř bytů a domů. V exteriéru totiž dlažba, nebo třeba obklady soklu domu, musí čelit různým vlivům venkovního prostředí, a to zejména povětrnostním podmínkám (kyselé deště, námraza a následně posypová sůl, aj.), usazují se zde různé mikroorganismy – příkladně plísně a řasy. Dále může být dlažba znečištěna trusem, hnojivy, chemikáliemi, rzí, a podobně. I když je exteriérová dlažba vyrobena tak, aby těmto nežádoucím vlivům nepodléhala, přece jen se na jejím povrchu postupem času tvoří usazeniny, které je zapotřebí průběžně odstraňovat a povrch vhodnými prostředky čistit. A do této práce by bylo vhodné se pustit hned po odeznění zimy. Stejně tak, jako s příchodem jara uklízíme celou domácnost a kultivujeme zahradu, měli bychom dostatečnou pozornost věnovat i terasám, chodníkům, příjezdovým cestám, atd. – zkrátka veškeré kamenné (pískovec, břidlice, křemenec, travertin, mramor a další) a keramické dlažbě a obkladům ve své domácnosti i kolem ní.
Jedním z nejefektivnějších prostředků k čištění a následné impregnaci přírodního kamene je přípravek LTP Grimex. Odstraní mechanické nečistoty, mastnotu a také nános staré impregnace a vosků. Prostředek naředíte ve vhodném poměru s vodou, nanesete na dlažbu či kamenné obklady mopem a poté můžete začít dlažbu drhnout buď ručně hrubým kartáčem, anebo lešticím strojem. Následně povrchy opláchnete důkladně vodou (optimální je použití tlakové myčky) a za 24 hodin můžete aplikovat impregnaci (LTP Mattstone, LTP Colour Intensifier).
LTP Grimex je, cituji:
- „Intenzivní čistič přírodního kamene, který není na základě kyseliny
- Ideální prostředek k restaurování starých obkladů a dlažeb z kamene
- Vhodný k čištění venkovní dlažby, příjezdové cesty nebo terasy
- Odstraňovač skvrn od oleje, mastnoty a nečistot
- Odstraňuje staré nánosy impregnací nebo vosků na přírodním kameni
- Šetrný k životnímu prostředí
- Ekologicky odbouratelný
- K vnitřnímu i venkovnímu použití“
Chceme-li souhrnně vyjádřit, které přípravky nejsou pro údržbu kamenných a keramických povrchů vhodné, pak jsou to ty s obsahem mýdla, kyseliny a alkoholu (porušený povrch, zaschlý mikrofilm, šmouhy, lepivost a kluzkost, poškození spár, ztráta lesku).
Pokud byste se rozhodli pro čištění bez jakýchkoliv prostředků, pouze použitím kartáčů a vody, pak po zaschnutí stejně zvolte vhodnou povrchovou impregnaci. Proč? Každý materiál je více či méně porézní, po čištění se póry otevřou a bez povrchové ochrany by docházelo k rychlejšímu a častějšímu znečišťování. To platí nejen pro kámen, ale také pro slinutou a neglazovanou keramiku a kameninu.
V interiéru se výše uvedené povrchy nejčastěji znečišťují usazeninami vodního kamene, skvrnami od potravin a nápojů, znečištěním spár, což může v konečném důsledku způsobovat i vyšší skluznost podlahy.
Autor: Jaroslava Linková