Konopí lidstvo využívalo od nepaměti, a to jako léčivou rostlinu, při výrobě textilií, provazů i papíru a také při výstavbě svých obydlí. Rostlina totiž obsahuje převážnou část dřevité hmoty, nazývanou pazdeří (cca 75 %) a zbytek tvoří vlákno.

Postupem času se podařilo vypěstovat konopí se minimálním podílem THC, takzvané technické konopí, které se používá pro hospodářské a průmyslové účely. Hlavní využitou surovinou je biomasa, tedy již zmíněné vlákno a dřevina a také konopné semeno.

My se tentokrát zaměříme na využívání konopí ve stavebnictví – tam slouží zejména k výrobě izolací a konopného betonu.

Konopné izolace

Tento přírodní materiál vyniká svými tepelně izolačními vlastnostmi, odolává vlhkosti, v zimě izoluje a v létě působí spíše klimatizačně. Konopí je odolné vůči plísním, hnilobám i škůdcům. Jako izolační materiál je srovnatelné s ostatními používanými materiály a některé dokonce i předčí.

Konopné izolace se využívají jak při rekonstrukcích budov, tak v novostavbách, ale hlavně v difuzně otevřených konstrukcích. Lze je instalovat do stropu i do podlah, do interiéru i na vnější stěny. Prodává se v různých tloušťkách (zpravidla od 4 do 20 cm) a bloků konopné izolace je možné na sebe vyskládat i několik vrstev. Ke konopným izolacím patří jak konopné rohože, tak i omítatelné fasádní panely, které se na venkovní zdi zapracovávají obdobně jako polystyren, tj. za pomoci lepidla, hmoždinek a perlinky.

Konopný beton

Historie praví, že v 16. a 17. století byla směs pazdeří a vápna používána pro výstavbu hrázděných domů, a to zejména v západní části Evropy, a v posledních desetiletích se konečně dostala i k nám. Konopný beton, jak mu dnes říkáme, je složen z pazdeří – přesněji z vnitřní části konopných stonků, vody, cementu a hašeného vápna. Tato stavební a tepelně i zvukově vynikající izolační hmota zajišťuje mnohem rychlejší výstavbu, než při použití jiných stavebních materiálů, neboť konopný beton velice rychle tvrdne. A navíc se jedná o přírodní, zdravotně nezávadný a recyklovatelný materiál.

Ve stavebnictví se používají také konopné oleje a laky, jimiž se napouští a ochraňují dřevěné konstrukce. Konopné lazurovací laky chrání dřevo i před UV zářením.

Autor: Jaroslava Linková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.