Dlažba patří i v současnosti k nejoblíbenějším podlahovým krytinám. Díky své robustnosti se hodí zejména do místností, kde je velký provoz, případně také vlhkost. Najdeme ji tak v koupelnách, kuchyních, na toaletách a chodbách, ale také v obývacích pokojích i dalších obytných prostorech. Snadno se udržuje, ať už klasickým vytíráním, nebo díky moderním robotickým vysavačům s mopem. Ale právě proto, že se na ní intenzivně bydlí, přes veškerou péči potřebuje po čase více či méně opravit.

Výměna
Nejčastěji se na dlaždicích objevují praskliny, případně se odloupne kousek hrany. Někdy dlaždici může poškodit také vylitá barva. Stopy prvního lakování nehtů malých parádnic se skutečně odstraňují jen těžko. Pokud máte zásobu stejných dlaždic, z nichž je podlaha položena, je někdy úplně nejjednodušším řešením vyměnit dlaždici za jinou. Některé dlaždice se dají koupit i po letech, protože jejich popularita neklesá. Ale musíte si dát pozor, abyste si nekoupili poněkud jiný odstín. Jednotlivé šarže se mohou nepatrně lišit.

Pokud stejnou dlaždici nemáte, můžete najít rozměrově i tloušťkou stejné dlaždice klidně i v jiné barvě. V takovém případě jich ale budete muset vyměnit více, buď v rámci nějakého vzoru, nebo jen tak rozházených kontrastních dlaždic v dříve jednobarevné ploše. Pozor na povrchovou úpravu, ta by měla být rozhodně stejná u nových i starých dlaždic. Nezapomínejte ani na vyspárování do jednotného odstínu.

S tmelem se dá opravit hodně
Hlavně na praskliny a menší odlomené části v řádu milimetrů se skvěle hodí speciální barevné tmely. Ty se dají koupit v sadě s dalším potřebným vybavením. Barevně vyladit dokonale stejný odstín, jako má opravovaná dlažba, lze smícháním různě barevných tmelů. Aplikují se na očištěnou a suchou dlaždici za pomoci tavného dlátka. Samotné tmely jsou velmi tvrdé a mají podobu barevných hranolků. Tavné dlátko můžete nahradit také pájkou. Sady různých výrobců se liší v počtu odstínů, ale můžete si samozřejmě koupit i jednotlivé tmely dle vaší potřeby.

Pokud se ulomil roh, nebo odloupla větší část dlaždice uprostřed, nevyhazujte je. Dají se zpět přilepit kvalitním lepidlem a oprava doladit stejně barevným tmelem. Vhodnější jsou průhledná lepidla, protože málokomu se podaří odhadnout přesné množství. Pokud je lepidla příliš, stačí ho otřít a průhledné nebude vidět. Důležité je odlomený kus pevně přitisknout k podkladu a chvíli držet tak, aby oba kusy vytvořily zase jeden celek. Dlaždice se nesmí minimálně přes noc nijak zatěžovat, pokud je to možné, tak raději ještě déle.

I dlažbu lze natírat
Máte-li dlažbu poškozenou nějakou barvou, nebo jsou tmelem opravená místa příliš zřetelná, existuje ještě jedna varianta, jak nemuset měnit celou podlahu, a tou je nátěr. Existují speciální barvy na dlaždice a obklady, ale velmi dobře vám může posloužit i nějaká univerzální barva. Důležité je dlažbu dokonale odmastit a umýt a následně vysušit. Jakékoli nečistoty by mohly vést k tomu, že by se nátěr loupal. Podle typu krycí barvy je vhodné použít i základní nátěr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.