Ať už stavíte zcela nový, nebo rekonstruujete starší rodinný dům, jedním z nejdůležitějších rozhodnutí je výběr technologie, kterou ho budete vytápět. Při výběru by měla být důležitá nejen pořizovací cena, ale také provozní náklady. Ty budou naopak s ohledem na rostoucí ceny energií stále důležitější.

Klasika, ale od letoška s omezeními
Ke stále velmi oblíbeným formám vytápění patří kotle na tuhá paliva, ať už se jedná o dřevo, černé či hnědé uhlí, dřevěné brikety, dřevěné pelety nebo rostlinné pelety (vyrobené ze slámy, ze sena nebo ze slunečnic). Pokud si chcete pořídit nový kotel na tuhá paliva, preferujte co nejvyšší emisní třídu. 1. a 2. třídu už od září 2022 nově instalovat nelze.

Tepelná čerpadla
Pokud chcete na vytápění spotřebovat minimum energie, pořiďte sitepelné čerpadlo. Těch existuje řada variant, podle toho, odkud je teplo čerpáno (vzduch, podzemní voda, půda) a jak je distribuováno (vzduch, teplovodní rozvody). Ideální typ čerpadla zájemcům poradí odborné firmy podle konkrétních podmínek. Zkombinovat lze rovněž tepelné čerpadlo a fotovoltaické panely, díky čemuž se náklady nejen na vytápění, ale i na ohřev vodu mohou dostat i na desetinu proti jiným technologií. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena čerpadel.

Plyn nemusíte zavrhovat
I když dnes ceny plynu strmě rostou, nemusí tomu být tak věčně. Navíc si lze cenu u dobrého dodavatele zafixovat i na několik let. Dalším typem vytápění, které je dobré brát v potaz, je plynový kondenzační kotel. Na rozdíl od kotlů na tuhá paliva budete mít teplo bez starostí. Moderní kotle mají vysokou účinnost a při rozumně nastaveném režimu topení tak ani plyn nemusí být příliš drahým zdrojem tepla.

Elektrické vytápění
Topení elektřinou je dnes také poměrně drahé. Vyplatí se tak hlavně u nízkoenergetických budov s kvalitně provedenou izolací i dobrými okny. Vedle přímotopů jsou k dispozici také infrapanely, nebo elektrické podlahové topení. Provozní náklady lze snížit kombinací elektřiny ze sítě a vlastní fotovoltaické elektrárny.

Kotel i čerpadlo lze kombinovat také s různými typy kamen na dřevo, nebo s krbem. Ty nejen sníží náklady na hlavní zdroj tepla, ale také dají domu skvělou atmosféru.

Autor: MAG.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.